Regeneracja organizmu to temat ważny nie tylko dla sportowców, ale właściwie dla każdego człowieka.
Duża ilość pracy, stres, imprezowanie, brak snu, niezbilansowana dieta – wiele jest czynników mogących wpłynąć na nasz stan zdrowia.
Na regenerację, czyli proces mający na celu powrót do homeostazy, równowagi składają się procesy samo-naprawy komórek, tkanek, narządów, gojenie się ran, urazów, a także odnowy psychicznej.
Istnieje wiele skutecznych sposobów na regenerację. Za najskuteczniejsze uznaje się: wysypianie się, dobrą dietę, odpowiednie nawodnienie, aktywny wypoczynek na łonie natury, wyciszenie, masaże i zabiegi relaksacyjne, w tym także saunę. Można więc powiedzieć, że zdrowy styl życia, obejmujący dobre nawyki żywieniowe i higienę snu, a także rekreację i wypoczynek, wpływa na każdą sferę naszego życia, pozwala naszemu ciału i umysłowi na dobre funkcjonowanie i sprawną regenerację.
Jednym ze sposobów na szybszą regenerację są masaże. Już od starożytności stosowano je w celu poprawy funkcjonowania całego organizmu. Rodzajów masażu jest bardzo dużo, ale dobra wiadomość jest taka, że każdy może przynieść nam korzyści. Bez względu na to czy wybierzemy masaż relaksacyjny, terapeutyczny, sportowy, czy refleksoterapię uzyskamy pozytywny efekt w ciele. Już samo pobudzenie mikrokrążenia powoduje, że nasze tkanki są lepiej zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze, ale też lepiej metabolizują i usuwają produkty przemiany materii, co wpływa na szybkość uruchamiania procesów odnowy. O wpływie masażu na ciało człowieka można by pisać godzinami.
W kontekście regeneracji warto jednak wspomnieć również o tym, że masaż wpływa na zmniejszenie wydzielania hormonów stresu (w tym kortyzolu, adrenaliny), zwiększenie wydzielania serotoniny, zmniejszenie bólu i napięcia oraz ułatwienie relaksacji. Możemy więc powiedzieć, że masaż to sposób na kompleksową, holistyczną regenerację obejmującą zarówno ciało jak i umysł.
Dla przyspieszenia regeneracji warto również wybrać się do sauny. Tutaj również mamy do wyboru wiele opcji i każda z nich może przyczynić się do szybszej, sprawniejszej odnowy. Dokonując wyboru warto jest wziąć pod uwagę swój stan zdrowia, możliwości i upodobania. Sauna, podobnie jak masaż, ma pozytywne działanie na nasze ciało i umysł. Poprzez przegrzanie ciała przy użyciu wysokiej temperatury oraz wysokiej lub niskiej wilgotności, a także następującym po nim zabiegu ochładzania ciała przy pomocy zimnych pryszniców, oddziałujemy na wszystkie układy i narządy oraz skórę. Ciepło odpręża organizm, poprawia nasze samopoczucie, wyzwala dobre emocje.
Natura dostarcza nam także wielu smakowitych wspomagaczy regeneracji. Jednym z najskuteczniejszych jest sok z buraka. Dlaczego warto włączyć go do swojej diety? Buraki są źródłem witamin z grupy B, witamin C i A, a także wielu ważnych pierwiastków – m.in. żelaza, potasu, magnezu. Bywają również nazywane naturalnym antydepresantem ponieważ zawierają tryptofan, który bierze udział w produkcji serotoniny. Naukowcy udowodnili, że biegacze, którzy piją sok z buraków wolniej się męczą, mają mniejszą bolesność mięśni, ale też szybciej się regenerują. Jednak picie soku z buraka ma dobry wpływ nie tylko na sportowców. Buraki pozytywnie wpływają również na wygląd włosów, skóry i paznokci, wspomagają procesy gojenia, wzmacniają układ krążenia i odpornościowy.